Bağışlayın, birçok insana yaşama şansı verin
Tarih:4.11.2014

Gaziantep Sağlık Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök 3-9 Kasım Organ Bağışı haftası kapsamında bir açıklamada bulundu.

Organ bağışının önemine değinen KARAKÖK, Organ bağışının, bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesi olduğunu belirtti.

On sekiz yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkesin, başta kalp olmak üzere, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, göz kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokuları bağışlayabileceğini ve bunların günümüz tıp teknolojisinde nakledilebileceğinin altını çizen Karakök sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye'de birçok devlet ve üniversite hastanesinde yeterli donanıma sahip nakil merkezleri ve deneyimli bilim adamları olduğu halde, organ bağışının yetersiz olması sebebiyle nakil sayıları yetersiz kalmaktadır. Oysaki organlarını bağışlayan bir kişi birçok insana yaşama şansı verebilir. Ülkemizde organ bağışı ve organ nakli sayılarının yetersizliği, organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.

Çok tabiidir ki, insanın ölümünden sonra organlarının bağışlanmasını isteyip istemediğine karar vermesi, bunu ailesi ile paylaşması zordur çünkü hiç kimse bir gün öleceğini düşünmek istemez. Ancak, biliyoruz ki güzel ülkemizin güzel insanlarının, genlerinde ve geleneklerinde taşıdığı o yardımseverlik duygusunun bu korkunun üstesinden gelebileceğine hiç kuşku yoktur.

Söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumakta olup, organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması Sağlık Bakanlığı’nın öncelikli hedeflerindendir. Bu bağlamda Organ naklinin anlamı ve önemini anlatmak, organ naklini yasal ve tıbbı olanaklarla çözmek, organ bekleyen binlerce hastaya derman olabilmek için ülkemizde her yıl kutlanmakta olan ‘3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’ kapsamında halkımızı organ bağışında bulunmaya davet ediyoruz.” dedi.

Bağışta bulunmak isteyen vatandaşların Sağlık Müdürlüğü,  özel ve kamu hastaneleri, Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezlerine başvurarak detaylı bilgi alabileceklerini ve bağışta bulunabileceklerini belirten Karakök, “Bir insanı kurtaran tüm insanlığı kurtarmış ve bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibi olur'' felsefesiyle hareket ediyor ve bu bağlamda organ bekleyen binlerce hasta adına ve bir gün hepimizin ihtiyaç duyabileceği organ bağışı konusunda desteklerinizi bekliyoruz.”  dedi.