Kızgın'ın objektifinden doğa güzellikleri
Tarih:8.10.2014

Ressam ve fotoğraf sanatçısı Hıdır Kızgın’ın, Sanko Sanat Galerisi’nde açtığı fotoğraf sergisi sanatseverleri ağırlamaya devam ediyor.

Doğadaki ahşabın ve taşın kendi doğal dokusunda oluşan değişik türde insan ve hayvan figürlerini farkına vararak, bunları fotoğrafla belgeleyen sanatçı Hıdır Kızgın’ın 29 eserinin yer aldığı Sanko Sanat Galerisi’ndeki sergisi, izleyenlerden büyük ilgi görüyor.

Gaziantep’te sergi açmaktan çok mutlu olduğunu belirten sanatçı Kızgın, toplumun gözünde ahşabın ve taşın sıradan objeler olarak gözüktüğünü ifade ederken, ‘’Oysa doğal dokusunda çok gizemli, değişik figürler var’’ diyerek, doğanın gizemli yanına dikkat çekiyor.

Kızgın, Sanko Sanat Galerisi’nde açtığı 9. Kişisel sergisine gösterilen ilgiden büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

SANATÇI

Erzincan’da 1960 yılında doğan Kızgın, lise eğitimine ara vererek çalışma hayatına atıldı, 2006 yılında lise sınavlarını dışarıdan vererek mezun oldu.

Malzemelerle kurduğu diyalogun yönlendirmeleri ve işlerinde edindiği tecrübenin getirisiyle sanat olan tutkusunu birleştiren sanatçı Kızgın, eserlerinde figür vurgusunu öne çıkarırken, yansıtacağı form değerlerini daha önceden çalıştığı kara kalem eskizlerle planlı bir yönergeyle yapmayı gözetiyor.

Çalışmalarında malzeme seçiminde ağırlıklı olarak mermer ve ahşap kullanmayı tercih eden Kızgın, bu çalışmalarını açtığı birçok sergiyle beğeniye sundu.

Araştırmaları sırasında doğadaki ahşabın ve taşın kendi doğal dokusunda oluşan değişik türde insan ve hayvan figürlerinin farkına varan ve bunları belgeleyerek ‘’Doğadaki Giz Olan Gizemli Sanat’’ adı altında fotoğraf sergisi açan Hıdır Kızgın,  daha sonra aynı çalışmalara taşın dokusu üzerinde de başladı.

Yapılan çalışmalardan sonra ‘’ahşabın kendi doğal dokusunda oluşan değişik türden insan ve hayvan figürlerini de taştan oluştuğunun kanıtına varan’’ Kızgın, bu çalışmasını da ilk olarak ‘’ahşap ve taş’’ adı altında sergilemektedir.

Kızgın’ın, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergisi, 10 Ekim’e kadar gezilebilecek.