İlham kaynağı Gaziantep
Tarih:27.9.2014

Ünlü yazar Ayhan Bozkurt Gaziantep Sabahattin Zaim Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriyle buluşarak söyleşi yaptı.

Barikattaki Çocuk ve Bütün Aşklar Birbirine Benzer romanlarının yazarı olan ve bir çok dizide ve filimde başrol oynayan Yazar Ayhan Bozkurt yeni romanıyla ilgili bazı bölüleri yazmak üzere geldiği Gaziantep’te Sabahattin Zaim Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriyle buluşarak Türk edebiyatının dünü bugünü, yazar olmak ve güncel konularla ilgili söyleşi yaptı.  Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Yazar Bozkurt samimi bir sohbet ortamda geçen sohbetinde yazar ve şairler olan Atilla İlhan, Fazıl Hüsnü Dağlarca ve birçok yazarla yaşadığı anılarını öğrencilere anlatarak onları hem güldürdü hem de düşündürdü.

Yazarlık, Şairlik Gönül İşidir

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Bozkurt ‘’ Yazarlık şairlik gönül işidir. Sabır isteyen bir iştir ve karşılığı olan bir meslek değildir karşılık beklemekte doğru değildir. Şan şöhret para düşünmeden yapılması gereken bir meslektir. Veterinerlik, mühendislik gibi meslek değildir bu daha doğrusu bu bir tercihtir hayat biçimidir bir şey beklememek lazım ’’ şeklinde konuştu. Gaziantep’in kendisi için büyük bir heyecan olduğunu da sözlerine ekleyen Yazar Bozkurt yazmaya başladığı romanın ilhamını geçtiğimiz yıl katıldığı bir etkinlikte bu topraklarda aldığını belirterek “Geçtiğimiz yıl değerli dostum Ahmet Ümit’le birlikte geldiğim Gaziantep’te yaşadığım bazı olaylar yeni romanımı yazmamda önemli etken oldu. Benim işin büyük bir anlam taşıyan Gaziantep artık benim ikinci adresim gibi. Bu yıl da yine Ahmet Ümit’le birlikte 2.Uluslararası Gaziantep Şirehan Yiyecek İçecek Festivaline katılmak üzere Gaziantep’e geldim. En az sizler kadar kendimi Gaziantepli hissediyorum. Bu toprakların farklı bir kokusu, farklı bir heyecanı, farklı bir yapısı var. Gaziantep kendimi yaşama motive olmuş, kaleminden onlarca romanın akabileceği güçte bir yazar gibi hissettiriyor. Gaziantep’in kıymetini bilin” dedi.

Konferanstan sonra öğrenciler Bozkurt’a kitap imzalatarak hatıra fotoğrafı çektirdiler. Öğrenciler kadar öğretmenlerin ve velilerinde yoğun ilgi gösterdiği Bozkurt onların da kitaplarını imzalayarak hatıra fotoğrafı çektirdi. Gaziantep Sabahattin Zaim Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Mustafa Sertkaya Ayhan Bozkurt’a buraya gelerek gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür ederek çiçek taktim etti.