Kampı istemeyen Suriyeliler Gaziantep?ten ayrılıyor
Tarih:16.8.2014

Ev sahibinin Suriyeli kiracısı tarafından öldürülmesinin ardından protestolarla başlayan gerginlik üzerine, kampa gönderilmek istemeyen Suriyeliler, başka kentlere gitmeye başladı. Olayların ardından can güvenlikleri olmadığını ancak kamplarda da kalmayı düşünmediklerini söyleyen Suriyeliler, otobüslerle İstanbul, İzmir, Konya, Kayseri gibi kentlere gidiyor.

Geçen pazartesi günü Ünaldı Mahallesi’nde Hıdır Çalar adlı ev sahibi tartıştığı Suriyeli kiracıları tarafından bıçaklanarak öldürül- dü. Bu olayın ardından çeşitli mahalleler- de sokağa çıkan vatandaşlar, Suriyelileri istemediklerini söyleyerek protesto göste- rileri başlattı. Sokaklarda bazı Suriyelilerin dövüldüğü ve araçlarının tahrip edildiği olayların ardından, Valilik kararıyla güvenlik riski taşıyan ve sağlıklı koşullarda yaşama- yan Suriyelilerin tahliyesi kararlaştırıldı. Bu kararın ardından yapılan araştırmada yoğunluğu protesto gösterilerinin yaşandığı semtler olmak üzere 600 noktada 7 bin 800 Suriyelinin bulunduğu saptandı. Dün sabah saatlerinde polis ve AFAD ekipleri, belirlediği noktalardaki Suriyelileri topladı ve otobüsler- le Şanlıurfa, Mardin ve Gaziantep’in Nizip ile İslahiye ilçesindeki kamplara göndermeye başladı. Tahliye işleminin 20 gün süreceği açıklanırken, kampa gitmeyen istemeyen veya yaşadığı bölgelerde kendisini güvenli hissetmeyen Suriyeliler ise kendi imkanla- rıyla şehirden ayrılmaya başladı.

OTOGARDA HAREKETLİLİK

Yoğun olarak çarşamba gününden itiba- ren Şehirlerarası Otobüs Terminaline gelen Suriyeliler, başta İstanbul olmak üzere, İzmir, Ankara, Konya, Kayseri gibi şehirlere gidiyor. Son günlerde büyük yoğunluk yaşadıklarını söyleyen otobüs firması görevlileri, günde 12-13 otobüs dolusu Suriyelinin Gaziantep’i terk ettiğini söyledi. Sığınmacıların öncelikle İstanbul ve İzmir’i tercih ettiğini söyleyen görevliler, otogardan hareket eden otobüs- teki yolcuların 4’te 3’nü Suriyelilerin oluştur- duğunu ifade etti. Gazetecilere konuşmayan ve önceden rezervasyon yapmadan otogara gelen Suriyeliler, boş buldukları yerlerde bekleyerek başka bir kente götürecek olan otobüsleri bekliyor.DHA