Telli duvaklı başarı
Tarih:30.6.2014

Gaziantep Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Serpil Karuserci, Gaziantep’teki kadın girişimciler için var gücüyle çalışmaya devam ediyor. Küçük bir butiği, kendine özgü tasarımlarıyla, dünyaca ünlü bir gelinlik markası haline gelen Karuserci ile, DreamON Gelinliği ve kadın girişimcilerin sorunlarını konuştuk.

Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Karuserci, başarı hikayesini anlatırken; ‘İlk olarak Belediye’de 5 yıl çalıştıktan sonra 1988 yılında Onur Moda Evi ile iş hayatına atıldım. Gelinlik işinde ilerleyince markamızı DreamON olarak değiştirdik. 54 Ülkede DreamON patentini aldık. Yurt dışındaki fuarlara katılarak markanın bilinirliğini sağladık. Yurt dışındaki tasarımcıları takip ettik, onların çalışmalarında nasıl malzeme kullandığından, neler yaptığına kadar araştırdık. Özverili bir çalışmanın neticesinde DreamON’u bu günkü yerine ulaştırdık. Şu anda firma olarak Avrupa’nın birçok şehrine ihracatlar yapmaya devam ediyor’ ifadelerini kullandı.

DREAMON İLK ÜÇTE

Gelinlik firmaları arasında Türkiye’de ilk üçte yer aldıklarını dile getiren DreamON Gelinlik Yönetim Kurulu Başkanı Serpil Karuserci; ‘Şu anda gelinlik denilince akla gelen firmalardan biriyiz. Bu noktaya gelmek için çok çalıştık. Zorluklarla karşılaştık ama zamanla ve kararlılıkla hepsinin üstesinden geldik’ dedi.

‘KARAR MEKANİZMASINDA OLMALIYIZ’

Gaziantep’te kadınların çok geri planda kaldığını dile getiren Karuserci; ‘Kadınlar olarak şehrin en önemli kurum, kuruluş ve odalarında, önemli noktalarında ve yerel yönetimlerde söz sahibi olmamız gerekiyor. Bunun da ancak eğitim ve destekle sağlanacağını düşünüyorum. Kadınların yolundaki engellerin kaldırılması yöneticilere düşüyor. Kadınların siyasette olmaları lazım. Nüfus’un % 51’ i kadın, ama sahada değiller. Kadınları teşvik etmek adına önemli rol modelleri göz önünde bulundurmak gerekiyor’ dedi.

B2B FUARI

KAGİDER’in Gaziantep’te ki tek üyesi olduğunu belirten Karuserci; ‘KAGİDER Türkiye’de ki kadın girişimcileri düzenlediği fuarlarla bir araya getiriyor. Bu fuarların neticesinde doğan tanışıklık iş bağlantılarımızı güçlendirmemizi sağlıyor. Bölgemizde ki iş kadınlarını biraraya getirecek B2B fuarı, bu yıl ekim ayının 16-17’sinde yapılacak’ ifadelerini kullandı.

‘KADINLAR KENDİNE GÜVENMELİ’

Kadınlarla ilgili hemen her alanda çalışmalarını sürdüren Karuserci; ‘Kadınlar kendine güvenirse her şeyi başarır. Biz kendimize güvenirsek her işin üstesinden gelebiliriz, yeter ki bunun bilincinde olalım. Biz Kent Konseyi olarak da, kadınlara her alanda başarılı olabileceklerini sürekli dile getiriyoruz. Kız Meslek Liselerine gidip, oradaki gençlere tecrübelerimizi aktarıyoruz. Buraya gelen stajyerlerin üretimde tecrübe kazanmasını sağlıyoruz. Kadınların istihdamı için elimizden geleni yapmaya her zaman hazırız. Ben Yönetim Kurulu Başkanı olarak, DreamON’da pozitif ayrımcılık yaparak kadın işgücüne öncelik tanıdığımı söyleyebilirim. Biz yaklaşık 150-200 kadına evlerinde işleme yapma imkanı sağladık’ ifadelerini kullandı.

KADINLAR NEREDE KARUSERCİ ORADA

Gaziantep’in en başarılı kadın girişimcileri içinde yer alan Karuserci, kadınların iş hayatına dahil olmaları gerektiğinin altını çizdi. Anadolu Girişimci Kadın Dernekleri Federasyonu üyeliği, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üst kurul üyeliği de yapan Karuserci, birçok Sivil Toplum Kuruluşu ile birlikte çalışmaya devam ediyor.
Ahmet ATMACA