Faiz oranları ikinci eli vurdu
Tarih:11.6.2014

Bankaların, araç kredisinde uyguladığı yüksek faiz oranları ikinci el araç satışlarının düşmesine neden oldu.  Gaziantep ikinci el araç satıcıları, 2013 yılının ilk yarısına kıyasla, bu senenin ilk yarısında satışların yarı yarıya düştüğünü söylediler.

Faiz oranlarındaki artış, araç satışlarını olumsuz yönde etkiliyor.
Bankaların ikinci el araç kredilerinde uyguladığı yüksek faiz oranları nedeniyle, 2013 yılının ilk yarısına göre, 2014 yılının ilk yarısında ikinci el araç satışlarında yarı yarıya düşüş yaşandı. Geçen sene yüzde birin altında olan faiz oranları, bu sene yüzde bir buçuk civarında.

MÜŞTERİ KREDİ ALMAKTA ZORLANIYOR

Konuya ilişkin açıklama yapan ikinci el araç satısı yapan Gökhan Üstünboyar şunları söyledi: “Bankaların uyguladığı yüksek faiz oranları satışlarımızı olumsuz etkiledi. Geçen senenin ilk altı ayı ile kıyasladığımızda, satışlarda yüzde otuz, yüzde kırk civarında bir düşüş yaşandı. Ayrıca müşterilerimiz kredi almakta zorlanıyor. Satışlarımızın yüzde sekseni kredili satış şeklinde olur. Ama müşterilerimizin yarısından çoğu bankalardan eli boş dönüyor. ”

ÜLKEDEKİ SİYASİ SÜRTÜŞMELER ETKİLİ

Ülkedeki son bir yıldır var olan siyasi sürtüşmelerin satışları etkilediğini belirten ikinci el araç satıcısı Bekir Sercan: “ Satışlarımızda yaşanan düşüşleri kıyaslamak adına geçen senenin mayıs istatistikleri ile bu senenin mayıs istatistiklerini ele alalım. Geçen sene mayıs ayında seksen araç satmışız. Bu sene mayıs ayında ise sadece kırk yedi araç satmışız. Bu da gösteriyor ki yüzde kırkın üzerinde bir düşüş yaşanıyor. Bundaki en büyük etken kredilerdeki yüksek faiz oranlarıdır.” İzzettin ENCU