Facebook'un merakla beklenen telefonu açıklandı
Tarih:6.4.2013

Facebook telefonu söylentilerinin gerçek olup olmadığı belli oldu. Şirketin Kaliforniya Menlo Park'daki merkezinde düzenlenen etkinlikte 'Facebook Home' arayüzü ve HTC First telefonları tanıtıldı.

Sahneye ilk çıkan Facebook kurucusu Mark Zuckerberg "Size ihtiyacınız olan her şeye telefonunuz ile ulaşabileceğiniz bir deneyim yaşatmak istiyoruz. Telefonunuzu nasıl bir Facebook telefonuna dönüştürebileceğinizi konuşacağız dedi."

Zuckerberg bu etkinlikte telefonun ana ekranı hakkında konuşacaklarını , telefonu açınca ilk görülen kısım olan ana ekranın telefonun ruhu olduğunu belirtti.

'Facebook Home'

Zuckerberg bunun ardından Facebook Home' adı verilen arayüzü tanıttı. Uygulama Andoid cihazlar altında çalışabilecek. Tam ekran resimler, statü güncellemeleri ve gelen bildirimler direk ana ekranda belirecek.     

Facebook Home'da bulunan 'Chat heads' adı verilen özellik ile ekranın herhangi bir yerine süreklenebilecek ve işiniz bitince kapatılabilecek.

Ekran kilidi ve ana sayfanın yerini alacak kapak akışında ise kullanıcılar Facebook arkadaşlarının faaliyetleri hakkında olup bitenler ile ilgili bilgi alacaklar.

Sahne alan Facebook Home'un tasarımcısı Joey Flynn ise 'Chat heads'in telefonun hangi bölümünde olursanız olun arkdaşlarınızla konuşabileceğiniz bir şekilde dizayn edildiğini söyledi. Ayrıca, mesaj geldiği zaman mesajı yollayan kişinin yüzü ekranın bir köşesinde beliriyor.

Facebook Home 12 Nisan'dan itibaren kullanıcılar tarafından indirilebilecek. Ancak bu uygulamayı indirebilmek için telefonunuzda Facebook uygulamasının son sürümünün bulunması gerekiyor. Bununla beraber Facebook Home'un tabletler için geliştirilen versiyonunun aylar sonra çıkabileceği belirtildi.  

HTC First tanıtıldı

Daha sonra sahne alan HTC kurucularından Peter Chou ise söylentilere konu olan HTC First'i tanıttı.

'Facebook Home' ile birlikte piyasaya çıkacak olan HTC'nin yeni akıllı telefonu HTC First, kırmızı, beyaz, mavi ve siyah olmak üzere dört farklı renk seçeneğine sahip olacak.

Öte yandan HTC First'e ilişkin teknik özellikler paylaşılmadı.

AT&T aracılığıyla 12 Nisan'da piyasaya sürülecek HTC First'ün fiyatı ise 99,99 dolar.