İTHALATTA ÇİN’DEN SONRA İKİNCİYİZ
Tarih:17.10.2012

Berk Pamuk San. Ve Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı, Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Reşat Özberk, bundan 10-15 yıl öncesine kadar pamuk ihraç eden Türkiye’nin, izlenen yanlış politikalar yüzünden pamuk ithal eder duruma geldiğini belirtti. Özberk, “Çin’den sonra en büyük pamuk ithalatçısı ülkeyiz” dedi.

PAMUK KİRLİ GELİYOR

Reşat Özberk, makinayla pamuğun çok kirli toplandığını, kirli toplandığı zamanda çırçırdan kirli çıktığından dert yandı. Özberk, “Pamuğun temiz bir şekilde çırçırlanıp iplik fabrikalarına gitmesi lazım. Maalesef, pamuk kirli toplanınca kirli de çıkıyor. Bizde çiftçi ile sanayici arasında kalıyoruz. Elimizden geldiğince onarmaya çalışıyoruz ama bu böyle gitmez. Devlet pamuğa sahip çıkmalı” dedi.

PAMUĞA DESTEK YOK

Sezonun devam ettiğini, 1 aydır pamuk aldıklarını,  ancak pamukta çok dengesizlik olduğunu belirten Özberk, “Çiftçilerimiz pamuk açısından kötü bir sezon geçiriyor. Dünya fiyatlarına göre Türkiye’de şu anda pamuk ucuz. Bunun da sebepleri bizde maalesef pamuğa karşı, devletin yönlendirmesi yok. Dünya devletleri, örneğin Amerika, Türki Cumhuriyetleri,  Yunanistan pamuğa çok fazla destek veriyor. Ama bizde destek yok denecek kadar az. Pamuk fiyatları düştü, 1 kilo pamuğun fabrika teslim fiyatının 1. 20 kuruş. Pamuk geçen yıl 1.50 kuruştu, bu sene 1.20 kuruşa düştü, çiftçi zarar ediyor. Çok sıkıntılı bir dönem yaşıyoruz”dedi.

‘Pamuk önceden elle toplanırdı, ekim elle toplamaya göre yapılırdı’ diyen Özberk şunları söyledi:”Şimdi  ise çiftçi işçi bulamadığı için ve para kazanamadığı için makina ile toplama durumunda kalıyor. Üretici elle toplandığında 400-500 lira toplanmasına para veriyor. Makinayla toplandığında makina pamuğu heder ediyor. Pamuk makina ile toplanırken çok dengesiz toplanıyor, çok kötü toplanıyor. Bunun da sebebi çiftçi ekerken makinaya göre ekmiyor.

Makina ile toplamada bilinçli bir toplama yok. Makinaya dönüş var, ama makina ile ekimi yapabilmesi için ziraat mühendislerinin çiftçiyi yönlendirmesi lazım, makinaya göre ekim yapılması lazım, makinaya göre tohum bulunması lazım. Bunun için ziraat mühendisleri tarafından, çiftçilerin aydınlatılması lazım. Pamuk makina ile toplanırken de çok dengesiz toplanıyor, çok kötü toplanıyor. Bunun da sebebi çiftçi ekerken makinaya göre ekmiyor. Eğer pamuk makina ile toplanacaksa, çiftçinin buna göre tohum bulması lazım, tohum ekmesi lazım. Bunlar yapılmadığı için makinayla toplanan pamuklar çok kirli geliyor.  Çok kötü geliyor. Türk pamuğu bundan 10 sene 15 sene önce, temizlik bakımından dünyada birinci sıradaydı, şimdi maalesef pamukta temizlik bakımından son sıralardayız.  Pamuk çok kirli toplanıyor, kirli toplandığı zamanda satış şansı zayıf kalıyor,  fiyat aşağı çekiliyor. Bizde çiftçi ile sanayici arasında kalıyoruz. Pamuğun temiz bir şekilde çırçırlanıp iplik fabrikalarına gitmesi lazım, maalesef, pamuk kirli toplanınca kirli de çıkıyor. Biz elimizden geldiğince onarmaya çalışıyoruz ama bu böyle gitmez.”

Devletin pamukla ilgili bir politika izlememesi halinde, pamuk ekiminde çok ciddi azalmalar meydana geleceğini söyleyen Özberk, “Hele hele Türkiye’de pamuk tüketimi şu andaki üretimin en az üç misli. Türkiye’de günden güne pamuk ekimi azalmaya başladı. Ama Türkiye mecburen şuanda ürettiği pamuğun iki misli, üç mislini ithal etmek durumunda. Bizde diyoruzki, iyi bir pamuk politikasıyla Türkiye’de pamuk ekilse, Türkiye’nin ihtiyacını Türkiye’de karşılayabilsek inanın hem döviz giderimiz olmaz, hem burdaki çiftçi eker, kazanır, hem tüccar, hem sanayici. Devletin pamukta tohumundan, ekimine, gübrelenmesine, ilacına kadar üreticiyi bilgilendirmesi lazım. Aksi halde pamuk ekimi günden güne azalmaya devam edecek. Çünkü Türkiye Çin’den sonra en büyük pamuk ithalatçı.  Türkiye’nin yıllık 1.5 milyon ton pamuğa ihtiyacı var. Ama buna karşılık Türkiye’nin üretimi 500 bin tonu geçmez. Çiftçi pamuk ekmekten itina ediyor, çünkü masraflı. Kalite sorunu yaşamaya başladı, pamuk kirli toplanıyor” diye konuştu.

Türkiye’nin topraklarının pamuğa elverişli olduğunu, 10-15  sene önce pamuk ihraç eden bir ülke olduğumuzu hatırlatan Özberk, “Ancak 10 yıldır pamuk ithal etmeye başladık Günden günede ithalatımız artıyor. Şimdi ithalatçı olduk” dedi.

Çırçır fabrikalarının sigorta yapılmadığından yakınan Özberk, “Kötü niyetli insanlar olabilir ama kurunun yanında yaşta yanar misali,  bizlerde yaptıramıyoruz. Türkiye’nin her yerinde her türlü şartı yerine getiriyoruz ama sıcak sakmıyorlar. Şu anda da Allah’ın sigortasına tabiyiz” dedi.

HABER MERKEZİ